Przejdź do treści

Strona internetowa – tanio, szybko, dobrze …

  • przez

Jak stworzyć szybko i profesjonalnie stronę internetową? Takie pytanie zadaje sobie sporo osób. Jeżeli mamy nieograniczony budżet, to sprawa bardzo prosta. Zamawiamy co chcemy, płacimy i mamy. Jednak jeżeli chcemy, tanio, szybko i profesjonalnie, to czy jest to w ogóle możliwe?

W dużej części tak i opiszę tutaj taki sposób:

Do tego celu potrzebujemy wybrać jeden z bezpłatnych CMSów. Do rozważenia pozostają generalnie dwa, czyli Joomla i WordPress (jeżeli chcesz stworzyć sklep internetowy to wtedy także PrestaShop). Jeżeli nie jesteś zaawansowanym znawcą tematu tworzenia stron, to właściwym wyborem będzie WordPress, dodatkowo będzie to zazwyczaj najszybszy sposób.

Po wybraniu WordPressa stajemy przed następnym ważnym wyborem. Skorzystać z bezpłatnego motywu (szablonu*) i go dostosować, stworzyć własny motyw, czy zakupić gotowy. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy, aby jednak zachować równowagę dla wcześniej przyjętych kryteriów (szybkość, jakość, cena) wybieramy opcję z zakupem gotowego szablonu, którego cena zazwyczaj nie przekracza kilkudziesięciu dolarów. Minusem takiego rozwiązania jest często mała elastyczność użytych rozwiązań. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed zakupem gotowego szablonu wybrać ten najbardziej nam odpowiadający wizualnie, jak i funkcjonalnie. A dokładniej, na pierwszym miejscu powinna być funkcjonalność i układ elementów, bo o ile grafikę dość łatwo zmienić samemu, to zmiana struktury strony (rozmieszczenie elementów, układ menu lub zmiana działania) może być mocno skomplikowana lub nawet niemożliwa bez zaawansowanych umiejętności programistycznych.

Jeszcze raz tutaj podkreślę, że należy wybrać szablon, dokładnie taki który odpowiada wymaganiom strony, którą chcemy stworzyć. Nie warto dostosowywać szablonów „na siłę” przysporzy nam to jedynie szeregu problemów, ciągnącego się zbyt długo projektu i dodatkowych kosztów, których nie przewidywaliśmy.

Którą ofertę wybrać? Osobiście proponuję wybrać sprawdzonych twórców, którzy zapewniają daleko idące wsparcie. Dodatkowo warto zapoznać się z opiniami w internecie i wybierać firmy istniejące na rynku od dłuższego czasu. Mamy wtedy gwarancję, że otrzymamy również czytelną dokumentację, która wyjaśni nam w jaki sposób dokonać instalacji, odpowiednich konfiguracji i zmian poszczególnych elementów.

Osobiście korzystałem z ofert różnych firm, jednak na dzień dzisiejeszy wydaje mi się, że jedną z lepszych ofert posiada templatemonster.com/pl/ {zakupiłem tam ponad 30 gotowych szablonów}
Zapewniają szybkie wsparcie (szczególnie dla swoich autorskich projektów – autor: ZEMEZ) i wiele usług dodatkowych (hosting, seo, instalacje, licencje developerskie).

Inne problemy:

Przy projektowaniu każdej komercyjnej strony internetowej wcześniej czy później zawsze przyjdzie ten moment w którym będziemy musieli zmierzyć się z dylematem optymalizacji polegającym na tym czy strona ma być piękna i elegancka dla oka (grafiki dużej rozdzielczości) czy szybka i przyjazna (szczególnie urządzeniom mobilnym)? Tak zwany problem na linii Grafik kontra specjalista SEO. Dla pierwszego najważniejszy wygląd dla drugiego najważniejsza pozycja strony. W praktyce należy użyć rozwiązania pośredniego między jednym a drugim, co często kończy się sporymi przepychankami a nawet nieralizowalnością projektu w skrajnych przypadkach, gdyż wymagania z obu stron są nie do pogodzenia i tutaj musi decyzję podjąć inwestor, co jest dla niego ważniejsze w końcowym projekcie.

* – szablon nie jest właściwą nazwą fachową, jednak potocznie używaną i dalej takim nazewnictwem będę się posługiwał

Tekst: Tomasz Korona
30.04.2018
error: