Przejdź do treści

Reset, usunięcie hasła administratora w Windows

  • przez

win password reset

Opiszę tutaj prostą metodę na reset każdego zapomnianego hasła w Windows (Vista,7,8,10 – 32 bit i 64 bit) w przypadku dodatkowo nie zabezpieczonych (np. zaszyfrowanych) plików i dysków.

Metoda ta służy jedynie celom edukacyjnym, nie ponoszę odpowiedzialności za jakiekolwiek rezultaty niewłaściwego wykorzystania zawartych tutaj informacji.

Jedyne co trzeba zrobić, to podmienić plik sethc.exe znajdujący się w katalogu głównym systemu /windows/system32/ na plik cmd.exe z tego samego katalogu lub go usunąć, a następnie zmienić nazwę z cmd.exe na sethc.exe
{plik oryginalny oczywiście warto zachować, chociażby w celu przywrócenia stanu poprzedniego}
Ponieważ, jednak plik sethc.exe jest tzw. plikiem chronionym systemu operacyjnego Windows, więc aby dokonać jego edycji, najlepiej zalogować się z innego systemu (np. z bootowalnej wersji linuxa na pendrive lub płycie lub z oryginalnej płyty instalacyjnej Windowsa lub z partycji odzyskiwania {np. naciskając F10 > wybierając opcję napraw > opcje zaawansowane || jeżeli ten sposób nie działa a posiadasz partycję odzyskiwania, zajrzyj do specyfikacji swojego modelu komputera}.

Jak nam się to uda, to teraz uruchamiamy Windowsa normalnie i kiedy pokaże się ekran logowania – naciskamy do skutku przycisk „Shift” aż wyskoczy okienko konsoli CMD – tam wpisujemy:
net user {istniejący login} {nowe hasło}
Ewentualnie możemy także w tym momencie dodać nowego administratora.
naciskamy „Enter”, restartujemy system i gotowe – teraz logujemy się już nowym hasłem

Tekst: Tomasz Korona
error: