Przejdź do treści

Problemy z Windows 10 >>> komputer się włącza ale ekran jest czarny lub komputer uruchamia się z komunikatami o błędach lub dostajemy niebieski ekran błędu z QR kodem <<<

  • przez

Generalnie problem taki występuje od około miesiąca i z tego co widzę w różnych miejscach internetu, jak i na Facebooku sporo osób ma z tym kłopot.

Co jest przyczyną i jak to naprawić?

Z tego co zaobserwowałem problem pojawił się po jednej z ostatnich większych aktualizacji pod koniec marca / początek kwietnia lub jeszcze później albo jeszcze nie (jak ktoś rzadko korzysta z komputera lub ma ograniczony dostęp do internetu).

Aktualizacja ta spowodowała nadpisanie ustawień systemowych zasilania i wszystkie opcje (Power Options) zostały zmienione na uśpij (Sleep). Dlatego komputer tak naprawdę przestał nam się wyłączać lub hibernować a zawsze się „Usypia” a jak wiadomo ta opcja ma niewielkie, ale jednak zapotrzebowania na prąd. A gdy tego prądu zabraknie, bo nie jest laptop na stałe podłączony do zasilania, to mamy wyżej opisany problem. Z problemem podobnym do tego spotkaliśmy się na początku istnienia Windows 10, wtedy było to spowodowane zbyt długim uruchamianiem się systemu i producent systemu Windows (Microsoft) chciał nieco nagiąć rzeczywistość i włączył wtedy też właśnie tę opcję Uśpij, zamiast Wyłącz (Shot down), co powodowało o wiele szybsze uruchamianie systemu (być może teraz chodzi o to samo lub to zwykłe niedopatrzenie).

Jak to naprawić?

Należy dostać się do opcji zasilania. Na przykład przez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ikonie baterii pokazującej jej stan naładowania. Tam trzeba pozmieniać opcje z Uśpij na Wyłącz lub Hibernuj (nie polecam opcji Hibernuj, gdyż ona sama z siebie także generuje często problemy). Działanie przycisku zasilanie (Power) zalecam zdecydowanie ustawić na Wyłącz (Shot down). Inne można wybrać według własnego uznania lub tak jak widać na załączonych obrazkach:

PS. Aby wyłączyć komputer kiedy się zawiesił lub mamy czarny ekran, należy przytrzymać dłużej wciśnięty przycisk zasilania (5 sekund) – działa to prawie zawsze. Jeżeli nie udaje się to w taki sposób a możemy łatwo odpiąć baterię, to należy tak zrobić, jednak to jest dopuszczalne tylko w przypadkach awaryjnych (zasadniczo odradzam takie metody). W innych przypadkach należy skontaktować się z pomocą specjalistyczną.

W przypadku częstego zawieszania się komputera oraz kiedy się on znacznie nagrzewa to prawdopodobnie możemy mieć problem z nieefektywnym chłodzeniem, co może byś spowodowane zatkanymi otworami wentylacyjnymi lub zabrudzonym wentylatorem, zużyciem elementów termo-przewodzących, uszkodzonym układem chłodzenia lub z powodu nadmiernego nagrzewania się uszkodzonych podzespołów.

Tekst: Tomasz Korona
07.05.2020
error: